قوس 02, 1401 15:27 Asia/Kabul
  • خلیلزاد: طالبان به دیدگاههای بخش بزرگ جامعه احترام بگذارد

نماینده ویژه پیشین آمریکا در امور افغانستان گفت طالبان با عدم تکرار اشتباهات گذشته باید به دیدگاههای بخش بزرگی از جامعه احترام بگذارد.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه پیشین آمریکا در امور افغانستان در گفتگو با «تی آر تی» گفت که حکومت طالبان باید به دیدگاههای بخش بزرگی از جامعه احترام بگذارد.

وی افزود که مقامات طالبان برخی از اشتباهات جدی را که در 40 سال گذشته دیدیم، مرتکب می‌شوند.

خلیلزاد با اشاره به احزاب کمونیستی در افغانستان اظهارداشت که برخی در سال 1357 قدرت را به دست گرفتند و همه جناح‌های دیگر را راندند که منجر به جنگ داخلی شد.

نماینده پیشین آمریکا در امور افغانستان گفت که اگر طالبان می‌خواهد دچار این اشتباه {کمونیست‌ها} نشود، باید به دیدگاه‌های بخش‌های بزرگ جامعه احترام بگذارد.

خلیلزاد در این مصاحبه تلاش کرد تا از کلمات «تشکیل حکومت فراگیر» پرهیز کند و در عوض تاکید کرد تا از امارت اسلامی بخواهد که با بخش‌های مختلف جامعه افغانستان گفتگو و روی بهبود ارایه خدمات تمرکز کند.

وی هشدار داد که عدم تمایل به گفتگو و سازش نهایتاً موجب گسترش مخالفت افغان‌ها و حتی شکل‌گیری منازعه جدیدی خواهد شد.خلیلزاد تاکید کرد: طالبان باید تاریخ افغانستان را مطالعه کنند و اشتباهات گذشته را تکرار نکنند.

تگ