عقرب 25, 1401 12:12 Asia/Kabul
  • شعارهای کاذب آمریکا هیچ بهره ای برای زیرساخت های افغانستان نداشته است

وزیر اقتصاد افغانستان در سفرش به تهران گفت: آمریکایی ها طی ۲۰ سال اشغال افغانستان با شعار کاذب بازسازی این کشور، پول هنگفتی را هزینه کردند اما هیچ یک از زیرساخت های کشور ما از این بودجه بهره‌ای نبرده است.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد حکومت موقت طالبان در نشست همکاری های اقتصادی افغانستان و خراسان رضوی اظهارداشت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی ویژه آمریکا در امور افغانستان (سیگار) طی ۲۰ سال گذشته ۱۴۴ میلیارد دالر در افغانستان هزینه شده اما در هیچ بخشی زندگی مردم بهتر نشده و کاری در امور زیرساختی و زیربنایی انجام نشده است.

وی افزود: یک بیمارستان استاندارد در افغانستان نداریم و هم اکنون مریض های ما در کابل درمان نمی شوند و به کشورهای همسایه می روند.

دین محمد حنیف وضعیت راه ها و به ویژه راه های اصلی افغانستان را وخیم دانست و گفت: نه تنها در دوره اشغال زیرساخت های حمل و نقل در افغانستان ایجاد نشد بلکه محرک های اقتصادی نیز برای تولید فراهم نشده است.

وزیر اقتصاد حکومت موقت طالبان اضافه کرد: افغانستان از نظر تولید برق آبی و بادی ظرفیت زیادی  دارد به طوری که  اگر در این ۲۰ سال کار زیرساختی در این حوزه می شد نه تنها اففانستان در تولید برق خودکفا می‌شد بلکه می توانست به کشورهای منطقه نیز برق صادر کند.

وی مصرف برق افغانستان را هزار و ۱۰۰ مگاوات دانست و گفت: فقط ۲۰ درصد این میزان برق در افغانستان تولید می شود و بقیه از ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان وارد می شود و افغانستان سالانه ۳۰۰ میلیون دالر برای برق وارداتی می پردازد.

بیشتر بخوانید:

پس از یک سال وقفه اریانا افغان پروازهای افغانستان به ایران را از سر گرفت.

سفیر ایران در کابل: ایجاد اشتغال روند مهاجرت افغان‌ها را کاهش می دهد

حنیف، زراعت افغانستان را سنتی و بدون نوسازی توصیف کرد و افزود: در بخش زراعت یک سردخانه استاندارد در کابل نداریم و همین نقص موجب شده بخش زیادی از محصولات زراعی ما مانند سیب فاسد شود و از بین برود و بعد مجبور به واردات همین محصول از دیگر کشورها هستیم.

وی با بیان این که اکنون کشت خشخاش در افغانستان ممنوع شده‌ است ادامه داد: در دوره اشغال افغانستان شاهد افزایش شمار معتادان بودیم و بر اساس تخمینها بین چهار تا چهار و نیم میلیون معتاد در کشور داریم که ارمغان شوم دوران اشغال آمریکایی هاست.

وزیر اقتصاد طالبان گفت: بر اساس آمارها حدود نیمی از جمعیت کشور ما فقیر به شمار می آیند و با تحولات اخیر این روند، افزایشی یافته است.

حنیف افزود: در دولت های قبل ۷۵ درصد بودجه حکومت از کمک های خارجی بود که با تحولات جدید در افغانستان این کمکها قطع شده و پولهای افغانستان در خارج بلوکه شده که اکنون مشکل آفرین شده است.

وی اضافه کرد: بودجه کنونی افغانستان بدون درنظر گرفتن کمک های خارجی تعیین شده و با همین بودجه، معاش و تنخواه اداره‌های دولتی تامین شده است و در بخش طرح های عمرانی فقط طرح‌هایی که ۹۵ درصد پیشرفت داشته اند بودجه می گیرند.

وزیر اقتصاد افغانستان بر تحکیم روابط با کشورهای همسایه به ویژه ایران تاکید کرد و ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران با تمام مشکلات اقتصادی ایجاد شده از سوی قدرتهای شیطانی، میزبان ۲ میلیون تبعه افغانستانی است و هزاران دانش آموز و دانشجوی افغانستانی در این کشور تحصیل می کنند.

حنیف افزود: برای امنیت ۲ کشور لازم است در خصوص مدیریت حضور مجرمان در ۲ سوی مرز همکاری بیشتری صورت گیرد و برای جلوگیری از ناامنی همکاری مشترک بیشتر شود.

 

تگ