میزان 12, 1401 13:14 Asia/Kabul
  •  افزایش 42 درصدی ترانزیت از مرز ماهیرود به افغانستان

مدیرکل گمرکات ولایت خراسان جنوبی اظهارداشت: در شش ماه سال جاری ۶۴ هزار و ۱۶۶ تن کالاهای مختلف از گمرک ماهیرود به افغانستان ترانزیت شده که از نظر وزنی ۴۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، ایران و افغانستان به دلیل مرز مشترک همواره تعاملات خوبی داشته‌اند که در برخی مواقع با مشکلاتی روبه‌رو شده و همواره تاجران افغانستان از صادرات فراوان و واردات اندک گلایه داشته‌اند.

توسعه صادرات برای هر کشوری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در کنار صادرات، واردات نیز نقش مهمی در گردش چرخه‌های اقتصادی دارد که نباید از آن غافل شد؛ فرایندی که تجارت با همسایگان از طریق بازارچه‌های مرزی نقشی اساسی در آن دارند.

با توجه به این موضوع افغانستان از مراکز مهم صادرات کالا از ایران محسوب می‌شود، همچنین این کشور به نوعی دروازه صادرات به آسیای میانه است.

بازارچه‌ ماهیرود در ولایت خراسان جنوبی و بازارچه‌های دوغارون و ملک در خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان، بازارچه‌های مرزی بین ایران و افغانستان هستند که از 4 بازارچه خراسان جنوبی، تنها بازارچه ماهیرود فعال است و 3 بازارچه دیگر 6 سال است که فعالیت نمی‌کنند؛ هر چند تعطیلی‌ها از طرف کشور همسایه است.

ولایت خراسان جنوبی نیز با وجود 330 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان بر آن شده تا بتواند با استفاده از ظرفیت‌های این استان و افغانستان شرایط تجارت متوازن را فراهم کند.

مرز ماهیرود یک فرصت بسیار خوب اقتصادی برای خراسان جنوبی و کل ایران است. بخش زیادی از مراودات با کشور افغانستان از طریق این مرز انجام می‌شود.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران با اشاره به آمار شش ماهه صادرات و واردات، اظهار داشت: در شش ماهه امسال 4 میلیون و 622 هزار دلار برنج، پنبه حلاجی شده، دانه پنبه، فروسیلیکون، فروسیلیکون تیتانیوم دار، سنگ تالک و رل کاغذ از کشور‌های آلمان، پاکستان، ترکیه و افغانستان به خراسان جنوبی وارد شده است.

محمد کوهگرد افزود: کاشی، صیفی‌جات، خرما، شمش چدن، کک متالوژی، زعفران، روغن سوخت تقطیری، هیدرو کربن سبک، سیمان و گازوئیل عمده کالا‌های تولیدی خراسان جنوبی است که به کشور‌های دیگر صادر شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی بیان کرد: در 6 ماه گذشته 64 هزار و 166 تن آرد، شکر، فوفل، گازوئیل و نخود از کشور‌های روسیه، هند، اندونزی، جمهوری آذربایجان و ترکیه از گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده که به لحاظ وزن 42 درصد افزایش داشته است.

کوهگیرد از صادرات 255 میلیون دلاری کالا از خراسان جنوبی در شش ماه امسال خبر داد و افزود: 48 میلیون دلار از این صادرات به وزن صادارت 255 میلیون دلاری کالا از خراسان جنوبی و 394 هزار تن مربوط به کالا‌های تولیدی خراسان جنوبی و مابقی صادرات به وزن 379 هزار تن و ارزش 207 میلیون دلار مربوط به سایر استان‌ها بوده است.

وی عنوان کرد: این کالاها از گمرکات بیرجند، ماهیرود و بازارچه‌های مرزی به کشور‌های افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، عراق و قزاقستان صادر شده است.

بیشتر بخوانید:

دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه طالبان/ایران آماده همکاری برای کشت جایگزین است

ایران به زودی کار استخراج معادن افغانستان را آغاز می کند