میزان 09, 1401 09:55 Asia/Kabul
  • واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی به حمله خونین غرب کابل

حمله تروریستی خونین در مرکز آموزشی کاج از منطقه «دشت برچی» در غرب کابل که دهها شهید و زخمی برجا گذاشت، واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشت.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، یک مهاجم انتحاری حوالی 7:30 صبح جمعه (8 میزان) دانش آموزان مرکز آموزشی کاج را در غرب کابل هدف قرار داد.

این مهاجم انتحاری با ورود به یکی از کلاس های آمادگی کنکور در در مرکز آموزشی کاج در ناحیه نقاش از منطقه دشت برچی مواد همراهش را منفجر کرد.

حمله تروریستی خونین در مرکز آموزشی کاج که بیش از 34 شهید و دهها زخمی برجا گذاشت، واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی را در پی داشته است.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی حکومت موقت طالبان ضمن محکومیت حمله کابل در توییترش «برای مجازات عاملین جنایتکار این رویداد اقدامات لازم صورت می‌گیرد».

«حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در بیانیه‌ای حمله به آموزشگاه کاج را «جنایت ضدبشری و دسسیه دشمنان وطن» دانست.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای مصالحه پیشین افغانستان نیز با محکومیت حمله تروریستی کابل اظهارداشت: «کشتار قساوت‌بار را کار دشمنان صلح و پیشرفت کشور می‌دانم».

«سید عمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در واکنش به ادامه حملات تروریستی علیه مسلمانان در افغانستان گفت: در افغانستان هنوز تروریسم تکفیری تاریک‌اندیش از نبود حمایت و اقدامات بازدارنده و قاطع دولتی و سکوت بین‌المللی استفاده می‌کند تا بر سیاهه جنایات خود علیه یک طیف مشخص از جامعه بیفزاید.

وی ادامه داد: تازه‌ترین این جنایات که لکه ننگی بر جبین بشریت است، حمله ددمنشانه به پیروان مکتب اهل بیت(ع) از طایفه هزاره در کابل است که ده‌ها شهید و زخمی از میان شرکت‌کنندگان در یک برنامه آموزشی را در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در واکنش به انفجار کابل اظهارداشت: این حمله نشان‌دهنده‌ «ناکامی مطلق» در حفاظت از مردم افغانستان به ‌ویژه اقلیت‌ها است.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل حمله انتحاری به مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل را «شنیع» توصیف کرد و از طالبان خواسته است که از حقوق مردم افغانستان برای دسترسی به آموزش محافظت کنند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز حمله تروریستی به یک مرکز علمی و آموزشی در غرب کابل را که به کشته و مجروح شدن دهها تن منجر شد، به شدت محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود، حمله مرگبار به جوانان بیگناه شرکت کننده در یک آزمون علمی، اقدامی ددمنشانه و مغایر با آموزه های دینی و اصول اولیه انسانی است و ارتکاب آن لکه ننگی بر دامن عاملان این جنایت و حامیان تروریست های اهریمنی به شمار می رود.

«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران در تماس تلفنی با وزیر صحت حکومت موقت طالبان از آمادگی همه‌جانبه جمهوری اسلامی ایران برای کمک به مجروحان حمله تروریستی به مرکز آموزشی در غرب کابل خبر داد.

وی در این تماس ضمن محکومیت این حمله تروریستی، از شهادت شمار زیادی از دانش‌پژوهان افغانستانی ابراز تأسف شدید نمود و از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای انتقال مجروحان به ایران خبر داد.

سفارت ایران در کابل نیز ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، حمله تروریستی در مرکز آموزشی کاج را به شدت محکوم کرد.

«ریچارد بنت» گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان نیز اظهارداشت که این حمله تکرار حملات داعش در مکان‌های مشابه است.

وی در توئیترش تاکید کرد: «حملات به آینده‌ افغانستان را متوقف کنید، جنایات بین‌المللی را متوقف کنید».

«کارن دیکر» کاردار سفارت آمریکا نیز گفت: هدف قراردادن کلاسی مملو از دانش‌آموز که یک عمل «شرم‌آور» است.

‏دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز با محکومیت حمله غرب کابل اظهارداشت امنیت افغانستان در حال وخیم‌تر شدن است.

‏سفارت آلمان برای افغانستان نیز در واکنش به حمله‌ کابل گفت کشتار دانش‌آموزان و نوجوانان یک عمل زشت و خلاف اصول حقوق بشری است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز حمله کابل را «هولناک» خواند و اظهارداشت: «از حمله هولناک به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل وحشت‌زده شده‌ایم».

بیشتر بخوانید:

تکمیلی/ شمار شهدای حمله انتحاری به مرکز آموزشی «کاج» به 32 نفر افزایش یافت

داعش حمله به مرکز آموزشی «کاج» در کابل را به عهده گرفت

 

تگ