سرطان 07, 1401 16:01 Asia/Kabul
  • رژیم صهیونیستی در مناطق زلزله‌زده افغانستان به دنبال چیست؟

یک مؤسسه صهیونیستی در حالی به تازگی خبرداده که در حال فعالیت برای کمک به زلزله زدگان در شرق افغانستان است که هنوز طالبان واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، یک موسسه امدادرسان غیردولتی رژیم صهیونیستی با نام «اسرا اید» (IsraAID) اعلام کرده است که در حال فعالیت برای یک اقدام بشردوستانه! به زلزله‌ای است که هفته گذشته در شرق افغانستان روی داده و بیش از یکهزار کشته، حداقل 2 هزار زخمی و آسیب رساندن به منازل مسکونی منطقه را بر جای گذاشته است.

پایگاه خبری «اسرائیل. سی 21»، به نقل از «یوتمان پولیزتر» رئیس اجرایی این مؤسسه نوشته است که این فعالیت در چارچوب تعهدات این مؤسسه برای امدادرسانی در مواقع بحران بین‌المللی انجام می‌شود و ما به دنبال روابط پایدار با آسیب‌دیدگان هستیم.

در مورد آنچه تلاش مؤسسه مذکور برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان استان‌های شرق افغانستان نامیده می‌شود، چند نکته قابل تأمل است.

نخست اینکه به نظر می‌رسد پیش از آنکه این کمک‌ها با هدف و نیت بشردوستانه جمع‌آوری و به این مناطق ارسال شود، نوعی تلاش برای مشروعیت‌بخشی به رژیم صهیونیستی نزد افکار عمومی است.

تلاش‌هایی که پیش‌تر نیز در دستور کار این رژیم بوده و سعی داشته است از مجاری متعدد به ویژه از طریق عادی‌سازی ارتباط با برخی کشورهای اسلامی آن را دنبال نماید.

هر چند که در این میان، آنچه واضح و ملموس است، اینکه عادی‌سازی روابط از سطح سران سرسپرده، فراتر نرفته و ملت‌های مسلمان، باور و اعتقادی به دوستی با رژیم اشغالگر قدس ندارند.

زاویه دومی که در این موضوع قابل پیگیری است، اینکه در همین گزارش عنوان شده است این مؤسسه در ماجرای خروج بخشی از افغان‌ها از کابل دخیل بوده است.

به گفته «یوتمان پولیزتر» این مؤسسه پس از سقوط دولت اشرف غنی، 167 نفر از اتباع آسیب‌پذیر افغان را از کابل خارج کرده و روانه آلبانی و امارات نموده‌است؛ مقصدی که قبل‌تر از سوی آمریکایی‌ها برای رانده‌شدگان سازمان منافقین از عراق در نظر گرفته شده است!

در فرایند خروج اتباع افغان از کابل، روال کار بدین شکل تعریف شده بود که هر کشور خارجی، نیروهای همکار خود را از این کشور خارج می‌کرد؛ مسئله‌ای که درباره رژیم صهیونیستی با ابهام مواجه است و مشخص نشده است که این دسته از اتباع افغان در همین چارچوب به خارج از افغانستان انتقال داده شده‌اند و یا اینکه فقط انگیزه انسانی! در موضوع نقش داشته است.

علاوه بر این، پولیزتر اذعان کرده است که این سازمان هم اکنون با 1000 نفر از اتباع افغان مقیم آلبانی در ارتباط است که این مراوده اطلاعات قابل توجهی را درباره مردم افغانستان به آنان داده است. وی همچنین افزوده است که آنان ارتباط مستمر با زلزله‌زدگان را در برنامه دارند.

برنامه‌هایی که به وضوح و بی‌پروا از تلاش‌های غیر مستقیم رژیم صهیونیستی در قالب مؤسسات غیردولتی و امداد رسان برای گسترش نفوذ این رژیم در کشورهای اسلامی خبر می‌دهد.

به گزارش تسنیم، در یک برنامه دیگر، که در همین راستا قابل ارزیابی است، رژیم صهیونیستی مبلغ 500 هزار دلار را از طریق سازمان ملل متحد به مهاجران افغان در تاجیکستان اختصاص داده بود.

 چنانچه کمک‌های این مؤسسه اسرائیلی به افغانستان برسد، نخستین باری است که اتباع افغان به طور مستقیم کمک‌هایی را با نشانی رژیم کودک‌کش صهیونیست دریافت خواهند کرد.

و نکته آخر در ارتباط با این خبر، نوع واکنش احتمالی طالبان به آن است. حکومت طالبان تا کنون دراین‌باره اظهار نظری نکرده‌ است و مشخص نیست که چه واکنشی را درباره محموله ارسالی از سوی اسرائیلی‌ها خواهد داشت.

انتهای پیام/.