جوزا 17, 1401 16:25 Asia/Kabul
  • ادعای فرار اشرف غنی با 169 میلیون دلار؛ یافته‌های نهاد آمریکایی چیست؟

بازرس ویژه‌ آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) که ادعای فرار اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور پیشین و نزدیکانش را با ۱۶۹ میلیون دلار پول بررسی کرده، می‌گوید که بعید به نظر می‌رسد که این ادعا صحت داشته باشد.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، جان سپکو، بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان در نامه‌‌ای یافته‌های خود را با قانون‌گذاران آمریکایی به اشتراک گذاشت و نوشت که اگرچه سیگار دریافته است که مقداری پول نقد از محوطه‌ کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان در بالگردها بارگیری شده است، اما شواهد نشان می‌دهد که این رقم از یک میلیون دلار تجاوز نمی‌کند.

به گفته سپکو ممکن است ارزش این مقدار پول حدود ۵۰۰ هزار دلار باشد.

ادعای فرار اشرف‌ غنی با ۱۶۹ میلیون دلار از کابل با سه بالگرد، اولین‌بار توسط سفارت روسیه در کابل مطرح شد.

بازرس آمریکا در گفت‌وگو با همراهان اشرف‌‌غنی و مقام‌های حکومت پیشین، این ادعا را بررسی کرده است.

سیگار نوشته است که گزارش‌های شاهدان نشان می‌دهند که اندکی بیش از ۵۰۰ هزار دلار پول نقد در بالگردها وجود داشته است.

به گفته‌ این نهاد، با توجه به ماهیت عجولانه‌ حرکت اشرف‌غنی و همراهانش و محدودیت بار و عملکرد بالگردها، خروج ۱۶۹ میلیون دلار بعید به نظر می‌رسد.

طبق این گزارش، اشرف‌غنی را هنگام فرار، سه بالگرد همراهی می‌کرده است. به گفته‌ همه‌ شاهدان عینی، چمدان‌های موجود در این سه بالگرد کم بوده است؛ اما برخی حاوی وسایل شخصی و برخی دیگر حاوی پول نقد بودند.

یکی از مقامات ارشد سابق در بالگرد گفته است: «همه 5 هزار تا 10 هزار دلار در جیب داشتند… هیچ‌کس میلیون‌ها دالر نداشت.»

در عین حال یک مقام دیگر گفته است که چمدان رئیس PPS دارای بودجه نقدی ماهانه برای PPS، تقریبا ۲۰ میلیون افغانی (حدود 200 هزار دلار) بوده است.

هم‌چنین کوله‌پشتی رفیع فاضل، معاون مشاور امنیت ملی حاوی بودجه نقدی اختیاری شورای امنیت ملی بوده است که تقریبا مقدار آن ۲۴۰ هزار دلار گفته شده است.

سیگار نوشته است که در صورت درستی این ادعا، مجموع پول نقد در این سه بالگرد تقریبا ۵۰۰ هزار دلار است که ۴۴۰ هزار دلار آن متعلق به دولت افغانستان بوده است.

در کنار سفارت روسیه در کابل، ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در تاجیکستان هم گفته بود که اشرف‌غنی با ۱۶۹ میلیون دلار فرار کرده است؛ اما او حاضر نشد که با سیگار مصاحبه کند.

با این حال، سیگار نوشته است که پنهان کردن این مقدار پول نقد از نظر حجم و سنگینی بسیار قابل توجه خواهد بود: «۱۶۹ میلیون دلار در اسکناس‌های صد دلاری که سراسر روی هم چیده شده‌اند، بلوکی به طول ۷.۵ فوت، ۳ فوت عرض و ۳ فوت ارتفاع تشکیل می‌دهد.»

پیدا شدن پنج میلیون دلار در اقامتگاه اشرف‌غنی

به گفته‌ دو مقام ارشد سابق افغانستان، در حوالی زمانی که اشرف‌غنی به «ترمذ» رسیده بوده، نگهبانان PPS که در ارگ مانده بودند، تقریبا پنج میلیون دلار پول نقد در اقامتگاه اشرف‌غنی کشف کردند.

به گفته‌ چندین مقام سابق افغان، درحالی‌که طالبان به کاخ نزدیک شده بودند، نگهبانان PPS بر سر نحوه‌ توزیع این پول با هم جنگیدند.

یکی از مقامات ارشد سابق PPS که پشت سر مانده بود، گفته بود که این پول‌ها به سه یا چهار کیسه تقسیم شد و در صندوق عقب خودرو متعلق به کاروان رئیس‌جمهور جاسازی شد و سپس از خانه‌ی رئیس‌جمهور خارج شد.

چندین مقام ارشد سابق گفته‌اند که این پنج میلیون دلار، پول شخصی اشرف‌غنی بوده است.

یک مقام ارشد سابق به‌طور مشابه در مصاحبه با سیگار استدلال کرد که رئیس‌جمهور از این پول برای کمک به افغان‌های آواره استفاده کرد.

با این حال، چندین مقام ارشد سابق ادعا کردند که این پول در واقع پول شخصی رئیس‌جمهور پیشین نبوده، بلکه بودجه باقی‌مانده از سوی امارات متحده عربی برای حمایت از کارزار انتخاب غنی در سال ۲۰۱۹ بوده است.

یکی از مقامات سابق گفته که او شاهد چنین پرداخت‌هایی از امارات متحده عربی به غنی بوده است.

او به سیگار گفته است که در یک سفر رسمی به امارات در اکتبر ۲۰۱۹، مقامات اماراتی را دیده که به یکی از مشاوران ارشد غنی چمدانی مملو از دلار برای امور مالی کارزار غنی دادند.

این مقام ارشد سابق ادعا کرد که این پول قبل از خروج رئیس‌جمهور در صندوق عقب خودرو وجود داشته است.

سیگار نوشته است که سفارت روسیه در کابل بدون مدرک ادعا کرده است که غنی مجبور بوده این پول را در محل پرواز بگذارد، زیرا همه‌ آن در باگردهایی که او و همکارانش به خارج پرواز می‌کردند، جا نمی‌شده است.

این نهاد هم‌چنین نوشته که در مورد منشأ، هدف یا سرنوشت وجوهی که گفته می‌شود در ارگ باقی‌مانده است، نتواسته نتیجه‌ قطعی بگیرد.

جان سپکو، در نامه‌ خود افزوده است که این احتمال وجود دارد که مقادیر قابل توجهی از پول ایالات متحده از اموال دولت افغانستان در هرج‌ومرج تسلط طالبان ناپدید شده باشد، از جمله پنج میلیون دلار که از کاخ ریاست‌جمهوری و ده‌ها میلیون دلار از صندوق اداره‌ امنیت ملی گرفته شده است.

او گفته به‌نظر می‌رسد که تلاش برای غارت سایر بودجه‌های دولتی رایج بوده است.

انتهای پیام

تگ