حمل 25, 1401 11:02 Asia/Kabul
  • تلاش نظام سلطه برای ایجاد اختلاف میان ایران و افغانستان/انگلیس مشاوره می دهد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به رد پی نظام سلطه در ایجاد اختلاف میان ایران و افغانستان گفت که یکی از سیاست های نظام سلطه ایجاد اختلاف میان قومیت ها و حکومت ها است و در این زمینه بسیار تلاش کرده اند.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، «سید رضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل سیاسی اظهارداشت که نظام سلطه از تمام توانمندی‌های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه‌ای خود برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان استفاده می کند.

وی افزود: یکی از سیاست های نظام سلطه ایجاد اختلاف میان قومیت ها و حکومت هاست که طی این سال‌ها بسیار هم در این زمینه تلاش کرده‌اند.

این کارشناس مسائل سیاسی اطهارداشت که روابط دوستی میان ایران و افغانستان که بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و دارای تمدن، زبان و دین مشترک نیز هستند قطعا و یقینا یک روابط بسیار ساختاری و درازمدت بوده و هست. 

صدرالحسینی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم یکی از سیاست های اصلی نظام سلطه که سال هاست در مناطق مختلف به ویژه غرب آسیا و  جهان اسلام برای تسلط بیشتر به کار برده اند، ایجاد اختلاف است، انگلیسی ها شعاری داشتند که اختلاف بیانداز و حکومت کن که از آن هم به خوبی توانسته بودند استفاده کنند لذا این تجربیات خود را در اختیار آمریکا قرار داده اند و آمریکایی ها نیز بسیار از مشاوره انگلیسی ها استفاده می‌کنند که از نظر آن‌ها بهترین راه ایجاد اختلاف میان قومیت‌ها است.

وی همچنین بیان کرد: بر همین اساس شاهد هستیم که در ماه های اخیر با تولید کلیپ، عکس نوشته ها، مصاحبه ها و حتی وادار کردن افراد غیر مسئول برای انجام مصاحبه و توزیع و تکثیر این نوع مصاحبه ها، این سرویس های اطلاعاتی تمام تلاش خود را معطوف کرده اند تا میان دو ملت ایران و افغانستان اختلاف ایجاد کنند. 

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: بنابراین در هفته های اخیر در حوزه های افغان هراسی در ایران و ایران هراسی در افغانستان  اقداماتی را انجام داده اند که پیامدهای ناگواری برای دو کشور داشته است و مقامات رسمی ایران و افغانستان در روزهای اخیر با صدور بیانیه ها و اطلاعیه هایی بر روابط دو کشور در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و تجاری تاکید کردند که این روابط به هیچ عنوان تغییری نکرده  و همچنین برای ایجاد آرامش اتباع خود توصیه هایی را بیان کردند.

وی ادامه داد: شهادت طلاب در حرم مطهر رضوی و یا حمله به کنسولگری ایران در هرات نیز از جمله مواردی است که می توان دستان عوامل بیگانه را در آن ها دید. 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه اظهار داشت: با توجه به این که تعدادی از مخالفان جمهوری اسلامی ایران که در مجلس منحل شده افغانستان به عنوان لیدر مخالفت روابط بین دو کشور بوده و سخنرانی ها و میتینگ هایی را برگزار کردند امروز در آلبانی در حال سپری کردن زندگی سیاسی خودشان هستند و شواهد مختلفی وجود دارد که  همان کسانی که از مخالفان روابط دو کشور  هستند امروز نیز برنامه های خود را به این شکل مدیریت می کنند. 

صدرالحسینی در گفتگو با ایسنا تاکید کرد: در واقع نظام سلطه از تمام توانمندی های اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و رسانه ای خودش برای ایجاد اختلاف و دوگانگی بین ایران و افغانستان  استفاده می کند ، البته با بررسی های میدانی که صورت گرفته این نفرت افکنی به هیچ عنوان به ملت های دو کشور مرتبط نیست و مقامات رسمی دو کشور  در این رابطه اعلام دوستی و تعمیق روابط داشته اند.

انتهای پیام.