دلو 24, 1402 17:16 Asia/Kabul
  • تمایل هند به سرمایه‌گذاری در افغانستان

سخنگوی وزارت انرژی و آب حکومت سرپرست می گوید شماری از سرمایه گذاران هندی در دیدار با معاون این وزارت اطمینان داده اند که در بخش آب به ویژه اجرای پروژه های آبی در افغانستان سرمایه گذاری می کنند.

پس از روی کار آمدن دوباره حکومت سرپرست افغانستان برخی کشور‌ها از جمله ترکیه، چین، ازبیکستان و ترکمنستان علاقه‌مندی‌شان را به سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی و آب نشان داده‌اند.

در تازه ترین مورد؛ وزارت انرژی و آب از دیدار سرمایه گذاران هندی با معاون این وزارت خبر داده و گفته است که این سرمایه گذاران می خواهند در بخش آب در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

سخن‌گوی وزارت انرژی و آب افزود: «در این دیدار، سرمایه‌گذاران هندی درباره سرمایه‌گذاری شان در بخش منابع آبی علاقه‌مندی نشان داده‌اند و از سوی وزارت انرژی و آب استقبال شد و در آخر هم؛ روی هماهنگی و هم‌کاری مشترک تاکید شد

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی حکومت سرپرست نیز گفت: «افغانستان زمینه‌ خوب برای سرمایه‌گذاری است و کشورها بدون استثنا می‌توانند بیایند و در اینجا سرمایه‌گذاری کنند و قوانینی که برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وضع شده، آسان است، امنیت نیز تامین است و سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون هراس سرمایه‌گذاری کنند

در همین حال، برخی از آگاهان امور آب بر این باور‌اند که در راستای تطبیق پروژه‌ها در بخش‌های مدیریت آب‌ها و تولید انرژی در کشور نیاز است تا شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی هم‌کار باشند.

این آگان می گویند: «قوانین سرمایه‌گذاری را برای خارجی ها باید آسان‌تر بسازیم و همینطور کشورما باید دارای ثبات سیاسی باشد چون ثبات سیاسی سبب می‌شود که سرمایه‌گذار خارجی اطمینان پیدا کند و بیایند سرمایه‌گذاری کنند

پیش از این، نیز وزارت انرژی و آب از ایجاد یک کمیته به هدف  جذب سرمایه در بخش‌های آب و انرژی خبر داده بود. بر بنیاد اطلاعات این وزارت؛ از دو سال به این‌سو از طریق این کمیته حدود ۱۰۰ میلیون دالر سرمایه جذب شده‌است.

 

تگ