عقرب 14, 1402 19:56 Asia/Kabul
  • افغانستان خواهان استفاده از ظرفیت های بندرچابهار و بندرعباس شد

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران در دیدار با ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت سرپرست، استقلال و توسعه افغانستان، آسایش مردم و ثبات و امنیت این کشور را برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزوده که جمهوری اسلامی ایران مصمم است در سايه مناسبات همسايگی به عبور افغانستان از شرایط کنونی کمک‌ کند.
وزیر امور خارجه ایران مواضع افغانستان در خصوص فلسطین و تحولات جاری غزه را مورد توجه دانست و گفت ملت فلسطین از کشورهای اسلامی انتظار دارند که بطور مؤثر از آنها در مقابل جنایات جنگی و نسل کشی رژیم صهیونیستی حمایت نمایند.
امیرعبداللهیان توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور ایران و افغانستان را در راستای منافع مشترك مهم و حائز اهمیت دانست و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط اقتصادی، تجاری، صنعت و فناوری های جدید تاکید کرد.
امیرعبداللهیان با اشاره به جمعیت چند میلیونی مهاجران افغان در این کشور بر ضرورت همکاری مشترک درخصوص مشکلات مهاجران تاکید کرد.وزیر امور خارجه ایران همچنین موضوع آب و تأمین حقابه جمهوری اسلامی ایران را حائز اهمیت بسیار دانست و تاکید کرد حساسیت موضوع آب و تأثیر مستقیمی که بر محیط زیست، زندگی و معیشت مردم دارد، ایجاب می کند که تامین حقابه ایران به طور ویژه مورد توجه دولت سرپرستی‌ افغانستان قرار گیرد.
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی رییس‌الوزرای حکومت سرپرست افغانستان نیز ضمن در این دیدار گفت، علاوه بر ضرورت همسایگی، توسعه همکاری ها با ایران برای ما یک انتخاب آگاهانه است و ما برای توسعه این همکاری ها در زمینه‌های مختلف بویژه اقتصادی و تجاری آمادگی کامل داریم و رابطه دوستانه با ایران را حفظ خواهیم کرد.
وی از کمک‌های ارزشمند ایران به زلزله زدگان هرات تشکر و قدردانی کرد و آن را نشان دهنده سخاوتمندی دولت و ملت ایران دانست.
وی همچنین جنایات رژیم اسرائیل علیه ملت مسلمان فلسطین را غیرقابل تحمل دانست و ابراز امیدواری کرد تمام دولتها و ملتهای مسلمان به کمک برادران و خواهران مسلمان فلسطین بشتابند.
ملاعبدالغنی برادر با اشاره به اینکه ایران از زمان هجوم آمریکا به افعانستان همواره در کنار ملت افغانستان بوده است، گفت ایران سالهاست که از مهاجران افغانستانی سخاوتمندانه میزبانی می‌کند و ما از صمیم قلب قدردان جمهوری اسلامی ایران هستیم.
ملا عبدالغنی برادر با اشاره به همسایگی دو کشور گفت، افغانستان علاقمند است روابط تجاری خارجی خود را از مسیرهای ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد و از ظرفیت های بندر چابهار و بندرعباس برای صادرات و واردات خود استفاده بیشتری داشته باشد.
وی همچنین خواستار همکاری های سه جانبه ایران، افغانستان و هند در این زمینه شد.
در این دیدار وزرای تجارت، دارایی و حمل و نقل و هوانوردی دولت سرپرستی افغانستان نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه مسؤولیتهای خود پرداختند و با ذکر موضوعات و اولویتها، پيشنهادات و ایده هایی را مطرح کردند.
همچنین با توجه به‌ حضور مسئولین مبارزه با مواد مخدر دو کشور در این دیدار، بر ضرورت گسترش همکاری‌های نهاد مسئول دو کشور در امر مبارزه با مواد مخدر تاکید شد.

تگ