دلو 04, 1401 15:41 Asia/Kabul
  • امنیت شاهراه های افغانستان بعد از 20سال!!

شهروندان کشور می‌گویند که با روی کار آمدن امارت اسلامی، امنیت شاهراه‌های کشور بعد از ۲۰ سال به صورت کامل تامین شده است و مسافرین بدون ترس و هراس از یک ولایت به دیگر ولایت‌ سفر می‌کنند.

کابل: ناصر محمدی، راننده یکی از موترهای مسافربری در مسیر کابل - هرات به آوا گفت که با روی کار آمدن امارت اسلامی، امنیت شاهراه‌های کشور بعد از ۲۰ سال بصورت کامل تامین شده است و مسافرین بدون کدام ترس و هراس از یک ولایت به دیگر ولایت‌ سفر می کنند. 

او افزود: قبل از روی کار آمدن امارت اسلامی ما شاهد افراد مسلح بودم که در بعضی مناطق شاهراه‌ها بدون کدام دلیل و به ناحق از رانندگان درخواست پول می کردند و دست به اذیت و آزار مسافرین نیز می زدند.

محمدی، با بیان اینکه امنیت در سراسر کشور بخصوص در شاهراه‌ها بهبود یافته است، تنها مشکلی که وجود دارد خرابی جاده های می باشد، او از امارت اسلامی خواست که برای ترمیم جاده‌های کشور یک پلان منظم را روی دست بگیرد.

در همین حال، قاسم نادری، یکی از رانندگان مسیر کابل- بلخ نیز در مصاحبه با آوا گفت که امنیت بصورت کلی در مسیر کابل- بلخ تامین است، تنها مشکلی که مسافرین و رانندگان دارند خرابی جاده‌ها و کرایه بالا است.

او افزود که در صورت معیاری ساختن شاهراه کابل – بلخ سهولت‌های زیادی برای رانندگان و مسافرین فراهم می‌شود که از جمله کرایه‌ها کاهش یافته و از فرسوده شدن موترها نیز جلوگیری می‌شود.

نادری تاکید کرد که رانندگان و مسافرین در مسیر کابل- بلخ از نگاه امنیتی هیچ نوع تشویش ندارند، زیرا بصورت کلی امنیت این شاهراه از سوی نیروهای امارت اسلامی تامین شده است.

قابل یادآوری است که قبل از روی کار آمدن امارت اسلامی شهروندان جنوب و شمال کشور بارها از فعالیت دزدان مسلح در شاهراه کابل- هرات و کابل – بلخ انتقاد می کردند، اما حکومت وقت هیچ نوع توجهی به مصونیت مالی و جانی مسافرین در این مسیر نداشت.

شاهراه‌های کابل-هرات و کابل – بلخ از شاهراه‌های مهم ترانزیتی به شمار می‌رود که افزون بر وصل چندین ولایت با پایتخت در انتقال کالاهای بازرگانی به کشورهای همسایه نیز نقش مهمی دارند.

تگ