دلو 04, 1401 11:12 Asia/Kabul
  • آثار تاریخی فاریاب در خطر نابودی است!

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ فاریاب می گویند که بیش از ۱۶۰ اثر تاریخی در این ولایت وجود دارد؛ اما اکثر آثار تاریخی تخریب شده و در معرض نابودی قرار دارد.

شمس الله محمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ فاریاب، گفت: ۱۶۳ آبده تاریخی نزد ما ثبت شده که در تمام ولسوالی های فاریاب مخصوصا در ولسوالی های اندخوی موقعیت دارند. 

او افزود که گذر زمان، جنگ ها و عدم توجه حکومت پیشین سبب شده تا اکثر آبدات تاریخی این ولایت تخریب شده و در معرض نابودی قرار گیرند.

محمدی گفت که اگر به زودترین فرصت آبدات تاریخی فاریاب ترمیم و بازسازی نشوند، از بین می روند.

رییس اطلاعات و فرهنگ فاریاب تاکید کرد که موضوع خطر نابودی آبدات تاریخی را با وزارت اطلاعات و فرهنگ شریک کرده و آنان وعده رسیدگی داده اند.

در همین حال، شماری از فرهنگیان فاریاب نیز از آنچه بی‌توجهی به بناهای تاریخی در این ولایت می‌خوانند ابراز نگرانی می‌کنند و از حکومت می‌خواهند که برای بازسازی این بناها اقدام کند.

به گفته‌ این فرهنگیان، در بیست سال گذشته هیچ توجهی به بناهای تاریخی فاریاب نشده است.

مشهورترین آبده های تاریخی فاریاب گنبد عدالت، ینگی مسجد، کهنه مدرسه، مدرسه بابا ولی، حوض آقینه و قیزیل گنبد هستند که در ولسوالی های اندخوی واقع شده اند.

آبده تاریخی چهار سوق، (گنبد عدالت) در ولسوالی اندخوی موقعیت دارد. تاریخ اعمار آن به اواسط سده دهم هجری قمری برمی گردد و از یادگارهای دوره شیبانی ها محسوب می شود.

 اگرچه این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۲ خورشیدی، با هزینه ۳۶۶۷۲۰۰ افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ توسط شرکت ساختمانی افغان رایانه به شکل اساسی بازسازی گردیده است؛ اما بر اثر حوادث طبیعی و جنگ های اخیر بعضی از قسمت های آن آسیب دیده و نیاز به مرمت دارد.

آبده تاریخی پاچا خان بیگم (ینگی مسجد) نیز در ولسوالی اندخوی واقع شده است که در سال ۱۲۸۵ هجری قمری توسط پادشاه خان بیگم زوجه میرغضنفر خان حاکم محلی همان وقت اندخوی اعمار گردیده است. 

این بنای تاریخی در سال ۱۳۹۴ هجری شمسی با هزینه ۵۴۴۰۰۰۰ افغانی از سرمایه شخصی بنیاد خیریه غضنفر تحت نظر انجنیران فنی ریاست حفظ میراث های تاریخیِ وزارت اطلاعات و فرهنگ اعمار گردید این آبده تاریخی نیز بر اثر جنگ های اخیر و حوادث طبیعی قسماً صدمه دیده و نیاز به بازسازی مجدد دارد.

همچنین آبده تاریخی مدرسه شهباز خان(کهنه مدرسه)، در ولسوالی اندخوی موقعیت دارد.

 قدمت اعمار آن در زمان قبل از اسلام بوده است که بر اثر گذشت زمان و حوادث طبیعی، آهسته آهسته رو به انقراض نموده و اشداً به بازسازی نیاز دارد.

سه سال قبل بازسازی این آبده تاریخی بعد از طی مراحل تخنیکی به مبلغ ۲۱ میلیون و ۴۸۸ هزار و ۸۵۰ افغانی از بودجه انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ با یکی از شرکت های داخلی قرارداد شده بود و تقریباً ۳۰ فیصد کار آن نیز پیش رفته بود اما بنابر عوامل نامعلوم از یک سال بدین سو کار آن متوقف گردیده است.

آبده تاریخی مدرسه بابا ولی، اعمار این بنای تاریخی به ششصد سال قبل از امروز می‌رسد که به دستور امیر نظام الدین علی شیر نوایی وزیر دانشمند سلطان حسین بایقراء اعمار گردیده است. 

بر اساس اسناد موجود برآورد بازسازی این بنا در سال ۱۴۰۰ به زمان حکومت قبلی تکمیل گردید و به هزینه ۳۴ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۳۱۵ افغانی با شرکت ساختمانی (عزیز نعیم) قرار داد شده بود، اما بنابر عوامل نامعلوم تا هنوز کار آن آغاز نشده است.

آبده تاریخی حوض آقینه در مسیر راه بندر تجارتی آقینه ولسوالی خانچارباغ موقعیت دارد که به استناد بعضی از اسناد تاریخی، می‌توان ساختمان این حوض را به دوره حکومت شیبانی ها پیوند داد. 

این حوض با گنبد نیمکره یی پوشانده شده و دارای ۱۵۴۰ متر قطر، ۳۲ متر ارتفاع الی سقف گنبد و دارای ۲۴ زینه می باشد. 

این آبده در طول تاریخ چندین بار بازسازی گردیده، اما برای آخرین بار در سال ۱۳۹۸ با مبلغ ۱۱ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۲۸۸ افغانی از بودجه ی انکشافی وزارت اطلاعات و فرهنگ توسط شرکت ساختمانی (عزیز نعیم) به شکل فنی و اساسی بازسازی گردیده است اما در حال حاضر این آبده محافظ ندارد و در خطر دستبرد قرار دارد.

آبده تاریخی قیزیل گنبد در ولسوالی خانچارباغ موقعیت دارد و یکی از بنا های مهم هم تاریخی به شمار می رود، اما سقف این آبده همانند سایر آبده های تاریخی فاریاب در اثر گذشت زمان در حال منهدم شدن می باشد.

تگ