سرطان 03, 1401 11:52 Asia/Kabul
  •  چین: آمریکا مسئول بحران افغانستان است

وزارت خارجه چین با اشاره به شرایط کنونی افغانستان اعلام کرد که آمریکا مسئول بحران افغانستان است و میلیاردها دلار از پول مردم این کشور را توقیف کرده است.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین با تأکید بر اعلام آمادگی این کشور برای ارائه کمک به زلزله‌زدگان در افغانستان گفت که آمریکا هیچ صداقتی درباره کمک به مردم افغانستان ندارد.

وی با اظهار اینکه آمریکا مسئول بحران افغانستان است، افزود که واشنگتن باید مسئولیت بازگرداندن ثبات و بازسازی افغانستان پس از جنگ را به‌عهده می‌گرفت.

ون‌بین تصریح کرد: با این حال، آمریکا هیچ شهامتی برای مجازات جنایتکاران جنگی، هیچ صداقتی برای کمک به مردم افغانستان، و هیچ احساس مسئولیتی برای پذیرفتن اقدامات خود و جبران خسارت مردم افغانستان ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: بدتر از آن، آمریکا میلیاردها دلار از پول مردم افغانستان را مصادره کرد و از تعداد زیادی از پناهجویان افغان نیز روی برگرداند، رفتار یک کشور بزرگ مسئولیت‌پذیر این‌گونه نیست.

وی تأکید کرد: مصیبت مردم افغانستان تنها یک نمونه از همه کسانی است که در سراسر جهان از خودسری بی‌رحمانه آمریکا رنج می‌برند. تهاجم و مداخله آمریکا و درگیری و آشفتگی ناشی از آن تلفات زیادی را بر کشورهای کوچک و ضعیف وارد می‌کند، با این حال آمریکا همچنان پرچم دموکراسی و حقوق بشر را به اهتزاز در می‌آورد و بر"نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین" تأکید می‌کند.

ون‌بین اضافه کرد: آمریکا اما در مورد اینکه چه‌تعداد افراد بیگناه جان خود را از دست داده‌اند و چه‌تعداد خانواده به‌عنوان بهای گزافی برای این نظم مورد حمایت آمریکا از هم پاشیده‌اند، صحبت نمی‌کند.

انتهای پیام.