اسد 24, 1401 09:35 Asia/Kabul
  • کاظمی‌قمی: آمریکا ۲۰ سال افغانستان را به سمت نابودی و ویرانی برد

نماینده ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان در برنامه گفتگوی ویژه خبری تاکید کرد که آمریکا ۲۰ سال افغانستان را به سمت نابودی و ویرانی برد.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان گفت که یک سال از فرار طراحی شده نظامیان آمریکا از افغانستان می‌گذرد. این مفهومش این است که سرویس‌های جاسوسی آمریکا همچنان در افغانستان هستند و به اقدامات تخریبی خودشان در پوشش‌های مختلف ادامه می‌دهند.

وی افزود که آمریکایی‌ها ۲۰ سال افغانستان را اشغال کردند و این کشور را به سمت نابودی و ویرانی زیرساخت‌ها بردند و کشتارهای وسیعی از مردم انجام دادند. آن‌ها یک دولتی را روی کار آوردند که دولت ناکارآمدی بود و جدای از اینکه فساد مالی داشت و آمریکایی‌ها اجازه ندادند که یک ارتش حرفه‌ای در افغانستان شکل بگیرد. یعنی دولت و یک ارتشی که کاملاً وابسته باشد به خود آمریکایی‌ها برای اینکه حضورشان را توجیه کنند.

کاظمی قمی تاکید کرد: مثلاً عامل به وجود آوردن بخش قابل توجهی از ناامنی‌های داخل افغانستان باز خود آمریکایی‌ها بودند. زمینه‌سازی ورود گروه‌های تروریستی باز کاری بود که آمریکایی‌ها در طول این ۲۰ سال انجام دادند. اینکه شما زیاد هم دیده‌اید که مراسم عروسی را تبدیل به عزاداری کردند.

نماینده ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان اظهارداشت: از مسایلی که وجود دارد این است که آمریکایی‌ها به دلیل اینکه حس خودخواهی و خودبرتربینی دارند حاضر نیستند که منافع دیگران را لحاظ کنند و این موضوع در افغانستان این اتفاق افتاد.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها نه فقط اینکه نمی‌گذارند یک دولت انقلابی شکل بگیرد حتی نمی‌گذارند دولت‌هایی که رهبران آن پایه‌های مردمی یا یعنی عقبه مردمی داشته شکل بگیرد.

کاظمی قمی گفت: مساله دیگری که باعث شکست خود آمریکایی‌ها شد، این بود آمریکایی‌ها جلوی مقاومت مردمی را گرفتند. مقاومت مردمی مقاومتی بود که در طول دوره اشغالگری و ارتش سرخ مبارزه کردند.آمریکایی‌ها همه اینها را مانع شدند.

نماینده ویژه رییس جمهور ایران در امور افغانستان خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها وقتی که فرار کردند طراحی شده این کار را انجام دادند به این معنا که فکر می‌کردند یک شرایطی به وجود بیاورند که وقتی خارج می‌شوند یک هرج و مرجی شکل بگیرد در حالی که در دوحه مذاکره می‌کردند و در حالی که شعار مذاکرات افغانی افغانی هم می‌دادند یعنی بین طالبان و حکومت.

وی گفت: اما زمانی که نگاه می‌کنیم آنچه که برای آمریکایی‌ها مهم نبود این نوع مذاکره بود. تلاش آنها این بود که خودشان مذاکره کنند و توافقاتی را با طالبان انجام دهند. از این جهت آمریکایی‌ها شکست خوردند و فرار کردند اما مفهوم این نیست که افغانستان را رها کردند.آمریکایی‌ها در یک حالت دورایستایی شرارت خود را بعد از خروج ادامه دادند که باید در جای خود به آن ‍پرداخته شود.

انتهای پیام.