سرطان 15, 1401 21:14 Asia/Kabul
  •  والی بامیان: جنگ بلخاب علیه برادران تشیع نبود

والی طالبان در بامیان با اشاره به درگیری های بلخاب گفت که مقامات برای جلوگیری از هرگونه جنگ تلاش کردند اما در نهایت آنچه که رخ داد جنگ علیه برادران تشیع نبود.

به گزارش تلویزیون سحر افغانستان، «عبدالله سرحدی» والی طالبان در بامیان  گفت که مقامات طالبان برای جلوگیری از هرگونه جنگ و درگیری در «بلخاب» تلاش کردند و هیئت‌های جداگانه‌ای از سوی وزارتخانه‌های داخله و دفاع و نیز هیئتی از برداران اهل تشیع برای مذاکره با مولوی مهدی به بلخاب اعزام شدند.

وی ادامه داد که آنها از مولوی مهدی خواستند اختلاف خود را با مقامات بلندپایه طالبان به صورت مسالمت‌آمیز حل و فصل کند. اما متأسفانه مولوی مهدی با تحریک برخی افراد از جمله «طاهر زهیر»(والی بامیان در دوره اشرف غنی) وارد جنگ با طالبان شد و طالبان نیز مجبورشدند برای سرکوب وی وارد عمل شوند.

والی بامیان همچنین گفت که جنگ بلخاب به هیچ وجه علیه برادران اهل تشیع و هزاره‌های افغانستان نبود، زیرا اهل تشیع و هزاره‌ها، مردم این کشور هستند.

عبدالله سرحدی آواره شدن هزاران نفر از ساکنان بلخاب درپی درگیری‌های اخیر را شایعه خواند و اضافه کرد: شایعه شد که بخشی از این آوارگان وارد بامیان شده‌اند و ما نیز دست به کار شدیم تا در صورتی که آوارگان بلخاب وارد بامیان شده باشند به آن‌ها هرگونه کمکی ارائه دهیم، اما آوارگان جنگ بلخاب را در بامیان پیدا نکردیم و اگر هم آمده باشند، همه آن‌ها در همان روز‌های نخست به خانه‌های خود بازگشته‌اند.

سرحدی، ماجرای بلخاب را یک ماجرای بیرونی و خارجی دانست و تأکید کرد مردم بلخاب نیز خواستار جنگ و درگیری نبوده و نیستند و جنگ طالبان نیز جنگ قوم و مذهب نیست.

انتهای پیام.