دلو 24, 1402 16:27 Asia/Kabul
  • گزارش سازمان ملل درباره استراتژی داعش برای جذب نیرو در افغانستان

بر اساس گزارش جدید سازمان ملل؛ شاخۀ خراسان داعش موفق شده تا اعضای جنبش اسلامی ترکستان شرقی را در داخل افغانستان به خود جذب کند و در کنار آن چند تن از فرماندهان انصارالله و جماعت الاحرار نیز در ننگرهار و کنر به صفوف این گروه پیوسته اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد هجدهمین گزارش خود را تحت عنوان «تهدید داعش علیه صلح و امنیت بین‌المللی و تلاش کشورهای عضو برای حمایت از سازمان ملل در مقابله با این تهدید» روز یک‌شنبه منتشر کرد.

گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که شاخه خراسان گروه تروریستی داعش، استراتژی گسترده‌ای برای جذب نیرو در افغانستان اتخاذ کرده است.

در این گزارش آمده است که شاخۀ ولایت خراسان گروه تروریستی داعش بر جذب اعضای ناراضی طالبان و جنگجویان خارجی تمرکز کرده و همچنین تلاش‌های لابی‌گری‌اش را در شبکه‌های تاجیکستانی افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، گروه تروریستی داعش در عملیات خود از افغان‌های جذب شده در این گروه استفاده کرده است.

در گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، نوشته شده است که کاهش حملات داعش عراق و شاخۀ خراسان آن در افغانستان احتمالاً ناشی از تلاش‌های ضد تروریستی طالبان و تغییر استراتژی رهبر این گروه خوانده شده است.

سازمان ملل تاکید کرده است که شاخۀ خراسان گروه داعش نه تنها بزرگترین تهدید برای افغانستان است، بلکه منطقه و جهان را نیز با تهدید مواجه می‌کند.

در این گزارش همچنان آمده است که ارزیابی برخی از اعضای شورای امنیت نشان می‌دهد که افغانستان و آفریقا مکان‌های مناسبی برای تغییر مرکز رهبر جدید گروه داعش هستند و ظاهراً پیشرفت‌هایی در این زمینه نیز صورت گرفته است.

در این گزارش از ثناالله غفاری، رئیس شاخۀ ولایت خراسان گروه داعش نیز نام برده شده است که بر اساس این گزارش زنده است و احتمالاً در ولایت کنر زندگی می‌کند.

در این گزارش از دستیابی داعش به تسلیحات گسترده در افغانستان، خاورمیانه و آفریقا ابراز نگرانی شده است و به نقل از تعدادی از کشورها آمده است که پس از حاکمیت مجدد حکومت سرپرست در افغانستان، سلاح‌های باقی مانده در این کشور در حال منتقل شدن هستند.

شورای امنیت سازمان ملل در این گزارش تاکید کرده است که شاخۀ خراسان گروه داعش این تسلیحات را از تحریک طالبان پاکستان دریافت کرده و یا برای دریافت آن تلاش کرده است.

این در حالی است که حکومت سرپرست افغانستان همواره قاچاق اسلحه از این کشور را رد کرده و گفته این گروه تروریستی در افغانستان سرکوب شده است.

 

تگ